SAFKST - SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA FITNES, KULTURISTIKY
 Udalosti
 Naposledy navštívené
Zatiaľ ste nenavštívili žiaden článok / produkt.
 Newsletter
  • Podeľte sa o pozitívnu skúsenosť z našej spolupráce a odporučte nás Vašim známym a priateľom:
  • odporučiť
 Kontakt
SAFKST
  Junácka 6
  832 80   Bratislava
  Tel: + 421 2 49 249 199
  Tel.: +421 908 965 156
 
  Fax: + 421 2 49 249 559
 Odkazy

 Médiá, rozhovory
Vaško - Ivana Horná

Vaško - Peter Tatarka

Vaško - Alžbeta Peťková
na akcii
Športovec SAFKST 2017
 Sponzori

Reklamní partneri

Multimediálny partner


 

Marketingový partner

Majstrovstvá Európy v benchpresse 2017 La Manga Španielsko.

V dňoch 10 – 15. októbra sa v španielskej La Mange konali ME v tlaku na lavičke všetkých vekových kategórií. Aj napriek organizačným problémom spôsobeným organizátorom súťaže, Slovensko malo zastúpenie  v kategóriách Masters , Juniori a súťaži Open. S výpravou cestoval štátny tréner Milan Gabrhel a rozhodca Pavol Müller.
     V kategóriách Masters úspešne reprezentovali už stálice európskeho a svetového benchpresu Štefan Koľšovský a Monika Gavorníková.  Štefan Koľšovský vyhral kategóriu do 59kg masters 2 výkonom 130 kg.  Monika Gavorníková zvíťazila v kategórii do 53kg masters 1 výkonom 100 kg a naviac si odniesla aj cenu za  druhé miesto bez rozdielu hmotnosti v prepočte na wilksove body v kategórii masters1.

     V juniorskej kategórii sme mali jediného reprezentanta Lukáša Škríba v kat. do 120 kg. Lukáš vzhľadom na výsledky z predchádzajúcich európskych a svetových šampionátov bol veľkým favoritom. Má vynikajúci silový potenciál, no žiaľ technika prevedenia zaostáva. Prvé dva neplatné pokusy zdvihli hladinu adrenalínu celej slovenskej výpravy na maximum. Našťastie tretí pokus s hmotnosťou 292,5 kg rozhodcovia uznali a Lukáš ním vybojoval striebro. Víťaz, nórsky reprezentant Ralf Male dosiahol rovnaký výkon, ale jeho telesná hmotnosť bola  o 6 kg nižšia.

     V kategórii open sme mali dvoch zástupcov. Fridricha Matejíka a Róberta Valacha obaja v kat. +120kg. Aj napriek početne slabšej účasti na šampionáte, kategória + 120kg bola s deviatimi súťažiacimi najpočetnejšia. Žiaľ nášmu najlepšiemu „tlakárovi“ a vážnemu kandidátovi na medailové umiestnenie súťaž absolútne nevyšla. V prvom pokuse sa netrafil do dráhy, činka narazila do stojanov a pokus nevyšiel. V druhom pokuse sa stalo niečo čo je síce veľmi zriedkavé ale možné. Frido pri pokuse stratil na okamih vedomie. Príčinou bolo pravdepodobne nedokrvenie mozgu čo mohol spôsobiť nový dres silno tlačiaci na tepny a cievy. Takto „knokautovaný“ pretekár už nedokázal koncentrovať sily na tretí pokus a zo súťaže vypadol.
Robo Valach aj napriek tomu, že je to hlavne silový trojbojár potvrdil dobrú výkonnosť v tlaku a výkonom 285 kg obsadil 6. miesto. 
 

Správa z Medailovej žatvy silových trojbojárov v Malage.


     Medailová žatva silových trojbojárov v Malage.

     V dňoch 8.- 14. mája sa v španielskej Malage konali otvorené majstrovstvá Európy, ktoré boli v tomto roku po prvý krát z organizačných dôvodov spojené s majstrovstvami Európy dorastencov a juniorov. Slovenská reprezentácia cestovala na šampionát z úsporných opatrení v dvoch častiach.  Prvá časť dorastenecká a juniorská reprezentácia v zložení Michaela Botková, Matej Priščák, Soňa Fedoročková, Lukáš Škríb, trénerská dvojica Stanislav Januška a Pavol Varchola a  vedúci výpravy, rozhodca a zástupca SAFKST na kongrese EPF, ktorý predchádzal šampionátu Pavol Müller. Druhú časť výpravy tvorili náš superťažký  reprezentant Róbert Valach s trénerom Milanom Gabrhelom a rozhodcom Mgr. Michalom Čaplom.

     Do dejiska šampionátu pricestoval aj prezident SAFKST Mgr. Boris Mlsna, kde sa stretol s najvyššími predstaviteľmi Európskej a Svetovej federácie silového trojboja.

    Ako prví do bojov o cenné kovy zasiahli dorastenci a to excelentne. Michaela Botková v kat. +84 kg si výkonom rovných 500kg vybojovala striebornú medailu za trojboj. Okrem striebra za trojboj získala medaile rovnakej hodnoty za drep a mŕtvy ťah. Za najvyšší výkon 130 kg v tlaku na lavičke spomedzi všetkých štartujúcich dorasteniek na šampionáte získala zlato.

    Náš dorastenec Matej Priščák kat. do 83 kg  bol papierovým favoritom svojej kategórie. Napriek tomu, že to bol jeho reprezentačný debut, úlohu favorita zvládol na jednotku. V ťažkom súboji s Ukrajincom Kruhlikom napokon vynikajúcim výkonom 680 kg vybojoval zlatú medailu za trojboj ku ktorej pridal zlato za drep a mŕtvy ťah a striebro za tlak. Na záverečnom hodnotení bol vyhlásený za tretieho najlepšieho dorastenca na šampionáte bez rozdielu hmotnosti.

   V medailovej žatve slovenskej výpravy pokračovala aj juniorská reprezentácia. Soňa Fedoročková v kat. do 47 kg získala výkonom 295 kg bronzovú medailu za trojboj a rovnaké- bronzové medaile aj za jednotlivé disciplíny.

   Junior Lukáš Škríb je špecialista na tlak v ľahu. Výkonnosť ktorú preukázal na domácom šampionáte mu zaistila letenku aj na ME v silovom trojboji. Jeho výkon a výsledok na ME potvrdil opodstatnenosť nominácie. Lukáš v kat do 120kg vybojoval v trojboji výkonom 857,5 kg štvrté miesto a jeho výkon v tlaku na lavičke 275 kg znamenal zlato.

    Neľahkú úlohu - potvrdiť výkonnosť z minuloročných majstrovstiev sveta mal v kategórii Open nad 120 kg Robo Valach. Výkon 1037,5 kg, ktorý dosiahol v Orlande ho „vystrelil“ medzi svetovú elitu v tejto kráľovskej kategórii. Robo svoju výkonnosť potvrdil aj napriek probléme pri drepe, ktoré mali hlavne psychický charakter. Jeho výkon 1040 kg ho zaradil na piate miesto v trojboji a prepísal hodnotu jeho doterajšieho slovenského rekordu. Vo svojej najsilnejšej disciplíne – mŕtvom ťahu nenašiel premožiteľa a tak 350 kg znamenalo ďalšie zlato pre Slovenskú výpravu.

    Na slávnostnom bankete pri záverečnom hodnotení šampionátu čestný prezident SAKFST  Mgr. Michal Čapla prevzal z rúk prezidenta EPF pána Arnulfa Wahlstroma vyznamenanie za vynikajúcu dlhoročnú prácu pre rozvoj silového trojboja v Európe a vo Svete.

Správa z M – SR mužov a žien v tlaku na lavičke a Medzinárodných M – SR v tlaku na lavičke telesne postihnutých športovcov

Dňa 08.04.2017 sa v Bánovciach nad Bebravou uskutočnili Majstrovstvá SR mužov a žien v tlaku na lavičke a súčasne Medzinárodné Majstrovstvá SR v tlaku na lavičke telesne postihnutých športovcov. Súťaže sa zúčastnilo 47 zdravých športovcov a 37 športovcov so zdravotným znevýhodnením. Jedinou chybou bolo, že preteku sa nezúčastnilo 16 zdravých športovcov, ktorí boli záväzne prihlásení. Týmto problémom sa však bude musieť zaoberať komisia silového trojboja, nakoľko ich neúčasť spôsobuje problémy usporiadateľovi danej súťaže. Preteky prebiehali v tenisovej hale. Po technickej stránke boli pripravené na požadovanej úrovni. Z výkonov treba vyzdvihnúť osobné rekordy Róberta Valacha (285 kg) a Petra Ovšonku (280 kg), ktorý týmto výkonom získal 161,46 wilksových bodov, čím sa stal najúspešnejším pretekárom súťaže. Slovenskí telesne postihnutí pretekári mali súčasne nominačnú súťaž na Svetový pohár, ktorý sa bude konať 4.5. – 8.5.2017 v Maďarsku. Nominovaní sú Ladislav Lechan, Jozef Benč, Ján Kuboši a Marek Kamzík. Preteky vďaka kvalitnej práci nakladačov a bezchybnej práci rozhodcovského zboru prebehli bez problémov. Zároveň by som chcel poďakovať SAKFST za to, že neporušila tradíciu a rovnako, ako po minulé roky umožňuje športovcom so zdravotným znevýhodnením absolvovať svoje preteky súčasne so zdravými športovcami v disciplíne tlak na lavičke, čím zvyšuje atraktivitu tejto súťaže v očiach širokej verejnosti. Túto možnosť majú znevýhodnení športovci i na Majstrovstvách sveta IPF.
Michal Čapla, riaditeľ M – SR v tlaku na lavičke

Štátny reprezentačný tréner Milan Gabrhel pre Silový trojboj a tlak na lavičke


V dňoch 24-25.2.2016 sa uskutočnil reprezentačný zraz Silového trojboja. Súčasťou reprezentačného zrazu boli medzi iným aj Lekárske prehliadky, konzultácie so športovým lekárom, ako aj diagnostika telesnej stavby tela, nevyhnutné pre štart do nového súťažného obdobia. Štátny reprezentačný tréner Milan Gabrhel s asistentom štátneho trénera Stanislavom Januškom informovali reprezentantov o možných postupoch na súťaže ako na domácej tak aj na medzinárodnej pôde. Reprezentanti obdržali dekrét reprezentanta Slovenskej Republiky.

Zoznam vybraných pretekárov:
Peter Ovšonka, Tomáš Haršány, Róbert Valach, Adrián Perháč,  Fridrich Matejík, Jozef Sotolár, Ivana Horná, Lukáš Škríb, Dominik Olexa, Michaela Botková, Martin Foriš, Lederleitner Samuel, Matej Priščák, Natália Mikulášová, Adriána Nilašová