SAFKST - SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA FITNES, KULTURISTIKY
 Udalosti
 Naposledy navštívené
Zatiaľ ste nenavštívili žiaden článok / produkt.
 Newsletter
Odoberajte aktuálne novinky:

pridaťodobrať
Podeľte sa o pozitívnu skúsenosť z našej spolupráce a odporučte nás Vašim známym a priateľom:
 Kontakt
SAFKST
  Junácka 6
  832 80   Bratislava
  Tel: + 421 2 49 249 199
  Tel.: +421 908 965 156
 
  Fax: + 421 2 49 249 559
 Odkazy

 Médiá, rozhovory
Vaško - Ivana Horná

Vaško - Peter Tatarka

Vaško - Alžbeta Peťková
na akcii
Športovec SAFKST 2017
 Sponzori

Reklamní partneri

Multimediálny partner


 

Marketingový partner

Report zo sústredenia fitnes detí

Začiatkom marca mali úspešné reprezentantky Slovenska z ME a MS vo fitnes detí možnosť zúčastniť sa sústredenia (za odmenu) v hoteli Aphrodite Palace v Rajeckých Tepliciach.Kedže som sa úplnou náhodou (-neodkladné pracovné povinnosti tréneriek nášho klubu) ocitla priamo na mieste,dovoľte pár slov z pohľadu rodiča:
Deti privítal prezident SAFKST Boris Mlsna (za čo mu určite patrí “ palec hore”), ďalej sa o hladký priebeh postarala vedúca sústredenia Barbara Machalová a 4 mamičky.

Stihli sme toho počas tých pár dní veľa: tŕeningy, pózing, prechádzky po okolí a v prvom rade veľmi veľa regenerácie v bazénoch hotela Aphrodite Palace (mimochodom výber miesta na 1*). Celé sústredenie prebiehalo vo veľmi dobrej atmosfére a myslím si, že bolo pre deti výbornou príležitosťou spoznať sa navzájom aj mimo súťažného pódia.

Dať im takúto odmenu po roku plnom úspechov v súťažiach, bol skvelý nápad a ja sa chcem naozaj zo srdca poďakovať SAFKST (a nie preto, že sa to patrí) za tieto úžasne strávené dni. ĎAKUJEME
Lucia Civáňová

II reprezentačný zraz 24.2.2018 Pengym Bratislava - ženy


     V poslednú februárovú sobotu sa konal v bratislavskom Pengyme v poradí 2. reprezentačný zraz tohto roku (z vetvy kulturistiky a fitness), na ktorý boli pozvaní pretekári zaradení do širšieho kádra reprezentácie. Pripomeniem, že výberu pretekárov do širšieho kádra reprezentácie predchádzal prvý reprezentačný zraz, ktorý sa pred približne 5-timi týždňami konal taktiež v Pengyme a vítaní boli všetci pretekári, ktorí majú v blízkej budúcnosti záujem reprezentovať našu krajinu na európskom, či svetovom šampionáte, to zn. šancu a priestor dostal každý.

     Predtým, ako sa pustím do písania reportu, mám za potrebu napísať pár slov ku kritike, resp. k tomu, ako ju vnímajú niektorí z radov pretekárov, ale bohužiaľ aj z radov ich trénerov. Vo Wikipédii okrem iného nájdete, že kritika znamená odborné posudzovanie, odhaľovanie a prekonávanie omylov a nedostatkov, a že je jedným zo základných aspektov sebareflexie človeka a ľudstva. Preložím do „našej“ reči. Hodnotenie (ne)formy pretekárok na zraze štátnou trénerkou, ktoré sa práve nenesie v duchu oslavovania krásy a bezchybnosti vašeho tela neznamená, že máme za cieľ vám ublížiť. Ak naše oči vidia, že ste sa za mesiac nikam neposunuli, že forma stojí a pravdepodobne robíte niečo zle, pokladáme za povinnosť vám to povedať. Nie preto, aby sme vás hlboko urazili alebo nedaj bože rozplakali, ale preto, aby ste zdvihli zadok a šli jednoducho makať. A do tašky si môžete okrem iných vecí pribaliť aj poriadnu dávku sebareflexie vašej i vašich trénerov. Môže sa totiž stať, že pochvaľné ódy a privreté oči trénerov vo vťahu ku vám, vás privedú hlavne k sklamaniu. A to nechceme ani my a nechcete to predsa ani vy, alebo sa mýlim?

     Stretnutie pretekárov sa inak nieslo (ostatne ako vždy) v príjemnom a priateľskom duchu a úlohou štátnych trénerov bolo najmä skontrolovať formu, upozorniť na nedostatky, na ktorých je potrebné zapracovať a urobiť si aký-taký prehľad o tom, kto by mohol reálne patriť do užšieho výberu reprezentácie. Chcem ešte poznamenať, že zoznam športovcov ostáva až do nominačných súťaží otvorený, čo znamená, že každý má ešte šancu prekvapiť, rovnako, ako môže ktokoľvek sklamať. Za pár týždňov môžete toho stihnúť naozaj veľa, môžete mnohé napraviť i pokaziť, tak vložte do prípravy maximálnu sústredenosť a snahu, nech to stojí za to .

     Prejdem teda k samotným pretekárkam. Ako prvé sa nám predviedli ženy a dievčatá z kategórie Fitnes, konkrétne Pavleová, Multáňová, Hepnerová, Suchomelová, Juricová, Holbová, Zavadzanová, Wildová a Bániková. Veľmi sa mi páčilo duo Juricová – u nej konkrétne aktuálna forma a Pavleová –zdá sa mi masívnejšia, čo by mohlo znamenať, že sa jej podarilo nalepiť novú svalovú hmotu. Výrazne však nezaostávali ani mladučká Karin Suchomelová, Anka Hepnerová, skúsenosťami ostrieľaná Dominika Multáňová a Diana Wildová, ktorej sme doporučili zvážiť súťaženie v kategórii bodyfitness. Evka Bániková musí zapracovať na spodnej časti tela, čoho si je vedomá aj ona sama. V každom prípade o jej kvalitách nepochybujem a verím, že formu dotiahne do úspešného konca. Rovnako by som nezahadzovala potenciál Holbovej a Zavadzanovej.

     Kategóriu Bikini fitnes ženy do 160cm zastúpili Kodadová, Vachalíková, Szombathová, Hrušková, Pavelková a Urbančoková. Príjemným prekvapením bola pre mňa Mirka Vachalíková, ak sa nemýlim, nová tvár na bikini fitness scéne. Kodadovej forma sa mi v predošlej súťažnej sezóne veľmi páčila, viem, že je to dríč a nemám v sebe žiadne pochybnosti o tom, že sa nám rovnako dobre predvedie aj teraz na jar. Páčila sa mi aj minuloročná juniorka Ivka Urbančoková, ktorá sa tento rok (vzhľadom na vek) presúva do ženskej kategórie, čo je dôvod, prečo sa obávam, že sa bude medzi nimi svojim slabším svalovým rozvojom trošku strácať. Potenciál tam ale určite vidím, rovnako ako u Pavelkovej, Hruškovej, či Radky Szombathovej. Radka by možno výraznejšie uspela v kategórii masters, rozhodnutie však nechám na ňu.
 


     V kategórii Bikini fitnes ženy nad 160cm ma z pätice Čambalová, Kovácsová, Kotlasová, Melišková a Vargová oslovila bohužiaľ len Olívia Čambalová. Verím, že ostatné dievčatá/ženy sú si vedomé svojich nedostatkov a budú na ich odstránení vytrvalo pracovať.
Kategóriu Bikini Fitness junior, s vekovým ohraničením od 16 do 19r. zastúpila trojica Vosátková, Ďubeková a Liptáková, ktorá medzi dievčatami vynikala najmä svojou proporčnosťou. Keď sa jej časom podarí nabrať novú svalovú hmotu, mohla by vyzerať veľmi dobre. Potenciál vidím aj u Mišky Ďubekovej, v jej prípade je ale nutné spraviť zmeny v stravovacom aj tréningovom pláne, inak sa forma nebude uberať správnym smerom. Rovnako musí zapracovať na pózovaní a to isté platí pre Vosátkovú, kde som videla silené postoje ruskej školy. Dievčatá, to, čo pristane jednej, nemusí pristať ďalším a hlavne, častokrát je to len lacná kópia v štýle ruského pózovania, ktoré je im (narozdiel od nás) vlastné. Niekedy vaša postava vynikne oveľa viac v klasických postojoch. Tak skúšajte, pózujte a hľadajte to, čo pristane v prvom rade vám a vašej kostre, moja rada.

     Bikini Fitnes junior od 20 do 21r., kategória obsadená menami Majerčíková, Kupcová, Sukhovolskaya, Kolesárová a Fidlerová. Zaujali ma hlavne Kupcová, Sukhovolskaya a Fidlerová. Veronika sa na súťažné pódiá vracia po ročnej pauze a pokiaľ zapracuje na nedostatkoch v prezentácii a prejave, ktoré si pamätám z poslednej súťažnej sezóny, mohla by nás milo prekvapiť. Celkovo mi v tejto skupinke chýbalo na tvári trochu úsmevu a nadšenia. Chápem, ste v príprave, diéta, únava atď.., no aj toto je spolu s pózovaním súčasťou celkového prejavu na pódiu, tak na to myslite a z času na čas trénujte aj úsmev.

     V poslednej juniorskej kategórii Bikini Fitnes junior od 22 do 23r. sa nám predviedli Šubová, Szegetová, Knaperková a Remiášová. Nika Šubová má veľmi pekné proporcie, aj celkovo atraktívny vzhľad, no v posledných týždňoch bude musieť pridať plyn, aby svoje kvality opäť potvrdila. To isté budem čakať od Denisy Knaperkovej, ktorá ma poslednú súťažnú sezónu svojou formou milo prekvapila a verím, že tomu nebude u oboch dievčat inak ani na najbližších juniorských M-SR. Natália Remiášová, veľmi pekná juniorská bikini fitnesska, do budúcna nádejný talent, momentálne však potrebuje najmä nabrať svalovú hmotu, tá bohužiaľ chýba aj Miške Szegetovej. Obe dievčatá tiež musia doriešiť pózovanie.

     Teším sa, že vďaka Veronike Bittnerovej budeme mať zastúpenie aj v kategórii Wellness fitnes. Veronika potrebuje dotiahnuť povinné wellness pózy a dať pozor na to, aby formu „neprepálila“, inak jej nie je čo vytknúť, naopak, chválim. Ak sa jej v budúcnosti podarí nabrať ešte podstatne viac hmoty ako má teraz, môže z nej „vyrásť“ kvalitná slovenská wellneska.
V ženskej Bodyfitness kategórii som na zraze videla štvoricu dievčat Makšiová, Faktorová, Tichá a Palovičová. Teším sa na výslednú fazónu slovenského talentu Stanky Tichej, mám pocit, že som okrem iného videla nový-lepší zadok . Prekvapila tiež Veronika Faktorová, ktorá v sobotu vyzerala výrazne lepšie, než to bývalo u nej pár týždňov pred súťažou zvykom, ale.. Stále dvíham prst nad záverom prípravy a radím voliť lepšie záverečné postupy v strave a tréningu, aby tak predišla neželanej mäkkosti a držaniu vody v podkoží. Páčila sa mi aj nová tvár Júliana Makšiová, obzvlášť v zadných pózach.

     Juniorskú kategóriu Bodyfitnes obsadila ďalšia štvorica Lacková, Adamcová, nová tvár Sečanská a stará známa juniorka Aďa Sojková. Od Sojky stále očakávam viditeľný progress a plné využitie potenciálu, ktorý v sebe má, len nezaspať na Vavrínoch. Timea Sečanská je nový nádejný talent, ktorý by mohol v budúcnosti dozaista uspieť, ak bude trpezlivo pracovať na svojich nedostatkoch a naberaní ďalšej svalovej hmoty.
V kategórii Physique som na záver videla Lenku Magdovú, ktorá potrebuje formu dotiahnúť do takej finálnej podoby, aká sa v tejto kategórii očakáva. Ak sa jej to podarí, bude mať Slovensko (narozdiel od iných krajín) veľmi peknú „fyzičku“, na ktorú sa príjemne pozerá.

Dievčatá, prajem vám v posledných týždňoch prípravy veľa síl, pevnej vôle, zdravia a chuti dotiahnúť prípravu do úspešného konca a takej finálnej podoby, s ktorou budete spokojné v prvom rade vy samé, až potom my, všetci ostatní a budem vám všetkým držať palce!

Lucia Košecká

II reprezentačný zraz 24.2.2018 Pengym Bratislava - muži

 
    Môžem s určitosťou povedať že II. reprezentačný zraz tohto roka bol pre mňa jasným signálom že kulturistika na Slovensku už nestagnuje, že sa aj napriek okolnostiam a sprísnením zmenám stále naďalej vyvíja a postupne zlepšuje. II. reprezentačný zraz bol výlučne len pre pozvaných uchádzačov o reprezentáciu, ktorí boli vybraní po I. zraze tohto roka. Musim povedať že kazdý jeden s 22 uchádzačov sa predviedol v lepšej forme ako pred mesiacom, čo naznačuje že každý jeden to mysli naozaj vážne a "nefláka" to.
     No zas o to ťažšie bolo pre mňa ako aj pre môjho kolegu Petra Kokošku vybrať do A-čka ozaj len tých najlepších čo v konečnom dôsledku skončilo s počtom 16-tich vybraných. Samozrejme že to ešte zďaleka neznamená, že všetci títo reprezentanti nás budú už automaticky reprezentovať na blížiace sa Majstrovsta Európy. S ich prípravou budeme naďalej konzultovať a hlavne sledovať, ako ich výkonnost a napredovanie sa bude postupne vyvíjať. Ich vrcholom budu naše nominačné súťaže MRSR, na ktorých nám musia potvrdiť najmä ich zlepšujúcu sa formu a výsledok. Z môjho pohľadu máme teraz najviac nádejných klasických kulturistov.
     Spomeniem len tých  ktorí ma najviac zaujali. M. Nociar, J. Vilimek, M. Šiška, A. Markovič, T. Sentinek a z juniorov R. Bero a A. Sentinek. Všetci títo majú skvelú symetriu a hlavne vyváženosť osvalenia celej postavy čo je v tej kategorii najdôležitejšie.
     V kulturistike mužov P. Tatarka čomu som nesmierne rád, ale aj R. Olveczki, ktorý ma už svojou dostatočne veľkou kvalitnou hmotou, ako aj formou zaujal už na I. zraze. Š. Macik taktiež svojou zlepšujúcou formou, ako aj ostatní spomenutí len potvrdil, že patrí do tohto užšieho kádra reprezentácie.
     V kategorii Mens Physique, ktorá je u nás čoraz  viac populárnejšia a uchádzačov je stale čoraz viac, nám tu pri výbere zohráva veľkú rolu okrem samotnej postavy s úzkym pásom a širokými "atletickými" ramenami najmä aj vizáž tváre, nakoľko sa jedná tak povediac o modelingovú kategóriu.
 

     Juniori ako M. Aľušik, S. Hospodár, D. Hmeľar, F. Olšanský a za mužov M. Višňovský si myslím, že nás môžu v tejto kategorii skvele reprezentovať.
Roland Brosman
SAFKST reprezentačný tréner mužov