SAFKST - SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA FITNES, KULTURISTIKY
 Newsletter
  • Podeľte sa o pozitívnu skúsenosť z našej spolupráce a odporučte nás Vašim známym a priateľom:
 Kontakt
SAFKST
  Junácka 6
  832 80   Bratislava
  Tel: + 421 2 49 249 199
  Tel.: +421 908 965 156
 
  Fax: + 421 2 49 249 559
 Odkazy

5/5
 Médiá, rozhovory
Vaško - Ivana Horná

Vaško - Peter Tatarka

Vaško - Alžbeta Peťková
na akcii
Športovec SAFKST 2017
QR code
 Sponzori

Reklamní partneri

Multimediálny partner


 

Marketingový partner

Reprezentačný zraz, reprezentant(ka), Nominačná súťaž, reprezentačný tréner(ka)

  • Pridané: 23.01.2018   |   701 čítaní / zobrazení
     Vzhľadom na to, že reprezentačný zraz sa konal v termíne vyhlasovania najlepších športovcov SAFKST 2017 a registrovaných účastníkov bolo pomerne veľa, nepodarilo sa nám množstvo dôležitých informácií  odprezentovať  priamo na mieste. Preto by som rád objasnil hore uvedené termíny a všetko s nimi súvisiace, aby sme sa do budúcnosti  vyhli všetkým negatívnym prejavom rezonujúcim medzi športovcami a na sociálnych sieťach.
     Tento článok je určený všetkým, ale predovšetkým novým pretekárom ktorí majú ambíciu reprezentovať v blízkej budúcnosti  Slovensko a SAFKST na medzinárodných súťažiach. Na reprezentačnom zraze si repre tréneri za pomoci členov realizačného tímu vyberajú pretekárov, ktorí musia spĺňať  prísne kritéria proporčnosti postavy a prezentácie s výhľadom ich ďalšieho perspektívneho rozvoja do budúcnosti.
     Reprezentantom sa nestávate pokiaľ si vás repre  tréner pozve aj na nasledujúci zraz, ako sa mnohí domnievate, stále ste len v širšom výbere. Ani dobré umiestnenie, poprípade víťazstvo na nominačnej súťaži, vám nezaručí to, že budete zaradení to top teamu. Toto mnohí z vás nechápu, väčšinou sa to týka hlavne pretekárov súťažiacich 1-2 sezóny v relatívne nových nomináciách men´s physique, wellnes fitnes atď., v ktorých ešte nemáme dostatok kvalitných pretekárov a pretekárok, ktoré by boli schopné konkurovať na medzinárodnej scéne, čiže argument “bol som prvý, vyhral som súťaž, nie som v repre” neobstojí.  Veľmi často sa stáva a to aj v minulosti, že pretekár(ka) skončil(a) na nominačnej súťaži pred pretekárom ktorý sa nakoniec na ME resp. MS dostal. Na konkrétnej súťaži môže byť  pretekár vo veľmi dobrej forme a porazí pretekára proporčne lepšieho a perspektívnejšieho, avšak v horšej forme, vtedy môže nominačná komisia zvážiť časové hľadisko blížiacej sa medzinárodnej súťaže a posunúť pretekára, ktorý bol na nominačnej súťaži horší,  ale v čase konania sa vrcholnej súťaže v top forme s výhľadom na dobrý výsledok. Veľmi dôležitými faktormi výberu pretekárov je nutnosť účasti na reprezentačných zrazoch, komunikácia s repre trénermi a následná spätná väzba s ich osobnými trénermi a získanie informácií o ich spôsobe prípravy a suplementácii. Treba si uvedomiť, že získať status reprezentanta je pre každého pretekára  v akomkoľvek športe vrcholom jeho  snaženia, preto ma prekvapuje, že pretekári súťažiaci pár sezón, ktorí sa nedostanú do reprezentácie alebo im je ponúknutá reprezentácia v B tíme, verejne prezentujú, väčšinou prostredníctvom sociálnych sietí, svoju nespokojnosť. Vybrali ste si šport, ktorý je až na pár nominácií cestou na dlhé trate a preto sa snažte aby vám nechýbala sebareflexia, neriešte nezmysly ohľadom výberu reprezentantov, príslušnosť k takému či onakému oddielu, dôverujte nominačnej komisii, ktorej členovia sú dlhoroční medzinárodní rozhodcovia a buďte si istí, že pokiaľ budete dobrí, určite neuniknete ich pozornosti, pretože náš jediný zámer je vybrať skutočne tých najlepších, ktorí nás budú reprezentovať. V poslednej dobe sa ku mne dostali informácie ohľadom komunikácie aj nekomunikácie pretekárov a členov realizačného teamu. Repre tréneri spolu s asistentami a realizačným tímom sú na výjazdoch vaše najbližšie osoby, ktoré vám zabezpečujú maximálne pohodlie a komfort, aby ste podali na pódiu čo najlepší výkon a preto si zaslúžia určitú dávku rešpektu a úcty.
     Dúfam že som vám týmto článkom zodpovedal na väčšinu vašich otázok, poprípade ozrejmil niektoré fakty v ktorých ste nemali jasno, aspoň z časti  tým predídeme nezrovnalostiam ktoré súvisia s danou témou a naplníme slová prezidenta Borisa Mlsnu o fitnes rodine.
 
Viceprezident Mgr. Peter Antal